وسواس

وسواس

 

وسواس از اختلالات اضطرابی انسان‌هاست که پایه‌ی زیست‌شناختی دارد. وسواس گاهی از کودکی شروع می‌شود ولی نمونه‌های آن را در تمام گروه های سنی می‌توان مشاهده کرد. این یکی از شایعترین رفتارهای درونی انسان است و نیرویی بی‌ریشه ولی قوی است که انسان را به انجام و یا بازداشتن از اعمالی وادار می‌کند. در آیاتی از قرآن کریم وسواس به معنی افکار بیهوده و مضری آمده که در ذهن خطور می‌کند. وسواس به عنوان بیماری پیچیده، آزاردهنده و اسارت‌آور معرفی شده است که شخص را مجبور می‌کند تا رفتاری بر خلاف میل و اراده انجام دهد و با آن که می‌داند افکار و رفتارش بیهوده است ولی خود را در رهایی از آن ناتوان می‌بیند.


ادامه مطلب...

مهارت‌های همسرداری

مهارت‌های همسرداری

 

جهان هستی و خلقت بر زوجیت استوار شده است؛ زوجیت قانون حیات و بقاست. در میان انسان‌ها حساس‌ترین انتخاب در طول زندگی، انتخاب همسر است که بر اساس آن نهاد خانواده شکل می‌گیرد.

والاترین هدف و کارکرد خانواده تکمیل هویت و تأمین آرامش همسران است.

در سایه آرامش، انسان‌ها به رشد و بالندگی مناسب دست می‌یابند و خلاقیت‌های خود را بروز می‌دهند.

مهر و محبت، صمیمیت و وفاداری از مهمترین عوامل پایندگی و تقویت نهاد خانواده است. همچنان که حفظ کانون خانواده یکی از اصلی‌ترین تکالیف هر یک از همسران محسوب می‌شود. شایسته است همسران با شناخت کامل تفاوت‌های یکدیگر و یادگیری روش‌های ابراز محبت و دستیابی به تفاهم، سعادت خود و خانواده را بیمه نمایند و از کوتاهترین لحظه‌های با هم بودن بیشترین بهره‌ها را ببرند.


ادامه مطلب...

موفقیت

موفقیت

 

موفقیت لباسی نیست که تنها به قامت دیگران برازنده باشد، گیاهی نیست که فقط در سرزمین‌های دیگر بروید، بارانی نیست که تنها در فصل بهار ببارد. ما هر کس که هستیم و در هر کجا و با هر شرایطی که زندگی می‌کنیم می‌توانیم موفق‌تر باشیم و به خواسته‌های ارزشمند خود دست یابیم. فقط باید بدانیم که موفقیت رایگان بدست نمی‌آید، قیمت دارد، قیمت آن بذل کوشش و جد و جهد متمادی است. چرا که انسان گل سرسبد موجودات است و از آنچنان استعدادی برخوردار است که برای حرکتش از نقص به سوی کمال نهایتی نمی‌توان قائل شد.

انسان‌هایی که فکر می‌کنند و باور دارند که موفقند، می‌توانند موفق باشند و هستند. برای همه انسان‌های مشتاق و آرزومند روشنایی این مرز و بوم نویدی تازه داریم و آن این است که اگر در گذشته غم و اندوهی را تجربه کرده‌ایم، بدانیم که مقصر خودمان هستیم که زندگی خود را بر مبنای رؤیاها و آرزوهای ضعیف بنا نهاده‌ایم.

همین امروز عنان زندگی خود را بدست خود گرفته و به رؤیای شخصی خودمان اتکاء کنیم، با تغییر رؤیاهایمان زندگی خود و اعضای خانواده خود را تغییر دهیم، شیرینی، لطافت، صداقت و پاکی را به رؤیاهای خود راه دهیم. چرا که: «رؤیابینی هنر برجسته انسان‌های همیشه موفق تاریخ بوده است.»


ادامه مطلب...

محبت و تکریم

محبت و تکریم

 

نیاز به محبت و تکریم نیازی فطری، روحی و روانی است که در همه‌ی انسان‌ها به ویژه در کودکان وجود دارد. برخورد توأم با کرامت و محبت موجب سلامت روان و تقویت عزت نفس می‌گردد. دو ویژگی مهم محبت و تکریم همواره از خصوصیات اخلاقی انسان‌های بزرگ چون نبی مکرم حضرت محمد(ص) بوده است. آن حضرت در این زمینه با تأکید فراوان فرموده‌اند: «محیط خانه را محل رد و بدل کردن محبت قرار دهید و والدین اجازه دهند که فرزندان با نم محبت بزرگ شوند و خود الگوی مناسبی برای فرزندان باشند.» اگر این توصیه حکیمانه را به کار گیریم در آینده‌ای نه چندان دور شاهد جامعه‌ای سالم و بدون تنش خواهیم بود.

به امید آنکه در نگرش اعضای خانواده افق‌های تازه‌تری بگشاییم.

 
ادامه مطلب...

عزت نفس و خودباوری

عزت نفس و خودباوری

 

مطالعات انجام شده در خصوص آسیب‌شناسی روانی حکایت از آن دارد که علت بسیاری از رفتارهای آسیب‌زای فرزندان در خانه و مدرسه مانند پرخاشگری، اضطراب، بزهکاری، افکار مربوط به خودکشی، مصرف سیگار و سوء مصرف مواد مخدر، افت تحصیلی و مواردی از این قبیل ریشته در کمبود یا ضعف «عزت نفس» آنان دارد. در واقع هر چه فرد از خودباوری و عزت نفس بالاتری برخوردار باشد از موقعیت و کارآمدی بالاتری برخوردار بوده و از آسیب‌های روانی-اجتماعی نیز مصون خواهد ماند. گوته نیز در اهمیت «عزت نفس» می‌گوید:

  • اگر ثروتمند نیستی مهم نیست،‌بسیاری از مردم ثروتمند نیستند.
  • اگر سالم نیستی، هستند افرادی که با معلولیت و بیماری نیز خوب زندگی می‌کنند.
  • اگر زیبا نیستی، همه با چهره پیری مواجه خواهند شد.
  • اگر تحصیلات عالی نداری، با کمی سواد هم می‌توان زندگی کرد.
  • اگر قدرت و مقام نداری، مشاغل مهم متعلق به تعداد معدودی از انسان‌هاست.

«اما اگر عزت نفس نداری،‌متأسف باش چون هیچ نداری» بنابراین فاصله خواستن تا توانستن تنها یک گام است و آن کسب «خودباوری و اعتماد به نفس» در انجام کلیه امور زندگی است. خانواده و والدین نخستین واحد اجتماعی و الگوهای رفتاری هستند که می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در ایجاد و تقویت «خودباوری و اعتماد به نفس» اعضای خانواده، خصوصاً فرزندان داشته باشند.

 
ادامه مطلب...

شـاد زیستـن

شـاد زیستـن

 

زندگی موهبتی است که به ما ارزانی شده است و تا وقتی امید هست، زندگی هست.

ما قدرت آن را داریم که نومیدی را به امید، شکست را به پیروزی و اشک را به خنده مبدل سازیم به شرطی که به زندگی و شگفتی‌های آن، به لذت‌ها، ناامیدی‌ها، تلاش‌ها، رنج‌ها و دردها (بله) بگوییم.

اگر بکوشیم کلماتی از قبیل : «بله»، «امکان دارد»، «همیشه»، «امیدوارم» و «می‌توانم» را در فرهنگ لغات خود و اعضای خانواده وارد کنیم آنگاه شاهد تجلی شادی‌ها خواهیم بود.

ما قدرت آن را داریم که همه‌ی پدیده‌های شادی‌بخش زندگی را در اختیار داشته باشیم و آنها را برای خود خلق نماییم، فقط کافی است تصمیم به تغییر بگیریم.

اگر تصمیم بگیریم از امروز هر لحظه با عشق و غوطه‌ور در عشق زندگی کنیم معنی و مفهوم حیات و شاد زیستن را بهتر درک خواهیم کرد و از آن لذت خواهیم برد. به قول نازک‌اندیشی: (زندگی ریاضیات است، پس بیاییم اعتماد را در زاویه‌ی چشمانمان جای دهیم، شادی را به توان برسانیم، غم و اندوه را تفریق کنیم، کینه و نفرت را جذر بگیریم و همدلی و دوستی را ضرب کنیم و محیط و مساحت محبت را در دایره‌ی قلب دیگران بدست آوریم.)


ادامه مطلب...

خشونت ،فرزندان ، تهاجم

خشونت ،فرزندان ، تهاجم

خشم یک نوع هیجان و احساس کاملاً طبیعی و عادی است که انسان‌ها برای نشان دادن احساسات و یا دفاع از خود در برابر دیگران نشان می‌دهند.

در صورت عدم کسب مهارت در کنترل و ابراز خشم، این هیجان رفته رفته در فرد به خشونت تبدیل شده و مشکلات رفتاری و عاطفی بسیاری را برای او و دیگر اعضای خانوده و حتی اطرافیان به وجود می‌آورد.

خشونت مرحله‌ای فراتر از خشم کنترل نشده است که با هدف آسیب رساندن به خود یا دیگران همراه است. والدینی که قادر به کنترل احساسات منفی خود نباشند، در برخورد با مسائل عادی زندگی به جای مدارا و تلاش برای حل مشکلات به صورت منطقی و مناسب به خود و دیگران آسیب می‌رسانند.


ادامه مطلب...

تفکر مثبت

تفکر مثبت

 

ذهن آدمی کارگاه تولید فکر است که از منبعی به نام ضمیر ناخودآگاه سرچشمه می‌گیرد. ضمیر ناخودآگاه نمی‌تواند خوب را از بد و درست را از غلط تشخیص دهد ولی چنان قدرتی دارد که اگر از آن غافل شویم می‌تواند سرنوشت ما را به دست گرفته و آن را به هر جایی که دوست دارد ببرد. در حقیقت نوع و کیفیت افکار و اندیشه آدمی سازنده نوع و کیفیت زندگی اوست. اندیشه‌ی زیبا و مثبت می‌تواند بهشتی در زندگی انسان بسازد، همچنان که اندیشه‌ی منفی و یأس‌آور می‌تواند جهنمی در زندگی او خلق کند. انسان‌ها همان خواهند شد که در اندیشه آنند، بنابراین آینده هر کس در گرو چگونگی نگرش او به زندگی است. موفق‌ترین انسان‌ها کسانی هستند که توانسته‌اند در ذهن خود اندیشه‌های مثبت داشته باشند، آنان که می‌پندارند «قادر نیستند»، در واقع مثبت‌نگری را کنار گذاشته و در جنبه‌های منفی وقایع تمرکز کرده‌اند.

خانواده کانون یادگیری چگونه اندیشیدن و چگونه زیستن است. در خانواده مثبت‌اندیش اعضای خانواده خود را قادر و توانا می‌دانند و نگاهشان به دیگران آکنده از مهر و عاطفه است. چنین خانواده‌هایی قادر خواهند بود هر ناممکنی را به ممکن تبدیل کنند و توفیق و کامکاری را نصیب خود نمایند. ضمن آشنایی با راهکارهای تفکر مثبت بیاییم با زیبا، مثبت، خلاق، هدفمند و امیدوارانه اندیشیدن، موفقیت و شادکامی را به زندگیمان دعوت کنیم.


ادامه مطلب...

بهداشت روانی

بهداشت روانی

 

بهداشت روانی همان سلامت فکر و قدرت سازگاری فرد با محیط و اطرافیان است. همچنان که از جسم خود مراقبت می‌کنیم روح خود را نیز باید مقاوم تر کنیم تا زندگی بهتری داشته باشیم. در زندگی، «چگونه بودن» خیلی مهمتر از «بودن یا نبودن» است. ایجاد فرصت برای شکوفایی استعدادها، توانایی‌ها و کنار آمدن با خود و دیگران یکی از اهداف مهم و اساسی بهداشت روانی است. جوامع مختلف سعی می‌کنند تا سیاست‌های مربوط به بهداشت روانی را سازماندهی کنند. اصل کلی در این تلاش، سالم‌سازی محیط فردی و اجتماعی است که افراد جامعه را در بر می‌گیرد. این نگرش حکم می‌کند که خانواده‌ها بیش از پیش با بهداشت روانی خانواده و چگونگی پیشگیری و درمان بیماری‌های روحی آشنا شوند.

چون در مواجهه با چالش‌ها و مشکلات روزمره، ما بر اساس ویژگی‌های روانی خود با آنها برخورد می‌کنیم، هر چه از سلامت روانی بیشتری برخوردار باشیم به یقین آسیب‌پذیری ما کمتر خواهد بود. امید است با برخورداری از سلامت فکر و روان به موفقیت‌های بیشتری رسیده و بیش از پیش برمشکلات غلبه کنیم.

 
ادامه مطلب...

اضطراب امتحان

اضطراب امتحان

 

اضطراب یکی از شایع‌ترین حالات روحی است که تقریباً در همه‌ی انسان‌ها در طول زندگی و به درجات مختلف بروز می‌کند. اضطراب امتحان نیز معمولاً با نزدیک شدن امتحانات در فرد نمایان می‌شود، به طوری که هر کسی در طول زندگی خود حداقل یک بار این احساس را تجربه کرده است. انسان دوست دارد هنگام ارزیابی و نقادی رفتارهایش به وسیله دیگران حداکثر امتیاز ممکن را کسب نماید. به همین دلیل هر زمان که در موقعیت امتحان یا آزمونی قرار می‌گیرد دچار اضطراب می‌شود، هر چند موضوع امتحان را بارها و بارها تمرین کرده باشد.

دانش‌آموزی که درسش را خوانده و یا فردی که برای استخدام باید در مصاحبه شرکت کند، گرچه می‌داند از او سؤالات معمولی پرسیده خواهد شد اما با نزدیکتر شدن زمان امتحان مضطرب‌تر می‌شود. وجود اندکی اضطراب در انسان هم طبیعی و هم لازم است، ولی اگر از حد بگذرد برای او مشکل‌ساز خواهد بود، به طوری که با داشتن اطلاعات و مهارت قادر نخواهد بود امتیاز لازم را کسب کند.

 
ادامه مطلب...